Varmista mahdollisimman turvallinen kokemus verkossa

Monet toiminnot internetissä on hauskoja, ja niiden tarkoitus on helpottaa elämää. Melkein kaikki toiminnot ovat siirtymässä internetiin, kuten osakkeiden osto. Sen mukana valitettavasti verkkoon on myös siirtynyt turvattomuutta. Valitettavasti on olemassa monia erilaisia epäluotettavia sivustoja. Miten voit siis varmistaa mahdollisimman turvallisen kokemuksen itsellesi, kun esimerkiksi ostat tai myyt osakkeita?

Valitettavan monet meistä ovat kokeneet viruksen saamisen tietokoneeseemme jostain internetistä. On hyvin kauhistuttava tunne yhtäkkiä huomata epäluotettavan tiedoston tunkeutuneen laitteeseemme. Sen takia monet meistä tuntevatkin erilaiset antivirus ohjelmat, jotka luovat turvaa eri sivustoilla seikkaillessa. Nykyään on kuitenkin muitakin tapoja varmistaa mahdollisimman turvallinen kokemus.

Anti Virus ohjelmat

Ulkoisten antivirus ohjelmien lisäksi, itseasiassa monissa tietokoneissa on sisäinen antivirus-ohjelmisto. Niiden ansiosta sinulla on jo välittömästi jonkinlainen turvallisuus tietokonetta käyttäessäsi.

Kuitenkin esimerkiksi Applen tietokoneiden antivirus ohjelmisto heikkenee sen mukaan, mitä enemmän sinulla on vieraita ohjelmistoja ladattuna tietokoneeseen. Harvat meistä käyttävät enää pelkästään tietokoneen valmiita ohjelmistoja, vaan tarvitsemme erillisiä sovelluksia niin taulukkojen tekemiseen, kuin vaikka musiikin kuunteluun. Sen takia nämä vanhan aikaisemmat antivirus ohjelmistot tuovatkin mukavaa lisäturvaa.

Sivustojen turvallisuus

Yksi asia, minkä voit tehdä helposti itse on huomioida, minkälaisilla sivustoilla vierailet. Niitä on vaihtoehtoina niin turvallisia kuin epäluotettaviakin. Sen takia onkin hyvin tärkeää, että pidät tätä silmällä. Voit esimerkiksi huomata pienen lukon sivuston yläosiosta, joka kertoo sivuston turvallisuudesta.

Toinen asia, joka kertoo sivuston luotettavuudesta, on sivun alaosiosta löytyvät tiedot. Siellä kuuluu olla vähintään copyright-merkintä. Lisäksi useimmilla turvallisilla sivustoilla sinulle ilmestyy Eväste käytäntö ponnahdus ikkuna. Suurin osa sivustoista kertoo sinulle mitä evästeillä tehdään, ja antaa sinulle mahdollisuuden valita, minkälaisia evästeitä hyväksyt,

Ingocnito-tila

Voit myös käyttää ingocnito-tilaa verkkoselaimessasi, kun seikkailet internetissä. Ingocnito tila piilottaa tietojasi, kuten IP osoitteesi. Tällä tavalla sinun tietojasi, ja aktiviteettejasi on hankalampi seurata kolmannen osapuolen puolesta. Jos käytätkin ingocnito tilaa, voit huomata, että sinulle tutut sivustot eivät enää tunnista sinua. Esimerkiksi, jos siirryt ingonito-selaimella sosiaalisen median sivustolle, jota käytät, joudut asettamaan tietosi uudelleen kirjautuaksesi sisään.

Internet helpottaa ja nopeuttaa elämäämme hyvin monilla osa-alueilla. Siksi onkin harmillista, että jotkut osapuolet pyrkivät tekemään siitä turvattoman. Onneksi on kuitenkin olemassa keinoja, joilla voit tehdä kokemuksestasi turvallisemman. Näin pystyt jatkamaan tekemisiäsi. Oli se sitten erilaisten krypto-valuuttojen kurssien seuraaminen tai osakkeiden hankinta, sinun tulee nauttia siitä turvallisesti.

Toimitus

Katso kaikki artikkelit tekijältä Toimitus