Laina vaiko sijoitus? Voiko näitä edes verrata

IMAGE

Laina on luonnollisesti rahan antamista lainaksi vastineeksi lupauksesta maksaa se takaisin. Sijoitus on taas rahan antamista, jolloin takaisinmaksu riippuu tietyn tapahtuman toteutumisesta, yleensä tehdystä voitosta. Molemmat kulkevat käsi kädessä, mutta molemmissa tarkoituksena on hankkia jotain vastineeksi omasta investoinnistaan.

Sijoittaminen on aina riskialttiimpaa lainaan verrattuna. Matchbanker auttaakin kuluttajaa valitsemaan juuri tilanteeseen sopivan lainan vertailuttamalla eri lainat sekä tarjoajat.

Lainananto on samalla sijoittamista

Kukaan ei halua velkaantua, mutta joskus se on hyvä ajatus. Kuulit oikein. Lainan ottaminen sen sijaan, että hakisit lisää sijoituspääomaa toiminnan ja kasvun rahoittamiseen, voi olla esimerkiksi yrityksen kannalta paljon terveellisempää.

Esimerkkitilanteessa henkilö A antaa 1 000 euroa henkilölle B, jolloin hän luonnollisesti lupaa maksaa A:lle takaisin tasan 1 000 euroa. Tämän lisäksi hän maksaa päälle vielä 10 prosenttia siitä rahamäärästä, joka jää jäljelle sen jälkeen, kun kulut on vähennetty bruttotuloista. Näin ollen, henkilö A saisi 1 200 euroa takaisin lainaamaansa rahaa. Siten henkilön A:n 1 000 euron suuruinen laina luokitellaankin sijoitukseksi, sillä sen takaisinmaksun edellytyksenä on, että B:n liiketoiminta tuottaa ”voittoa”.

Toisin sanoen laina on väline, joka johtaa tuloksiin. Nämä tulokset tuottavat varoja. Näitä varoja voidaan käyttää investointeihin tai henkilökohtaiseen kulutukseen. Investointi on meno, joka tulevaisuudessa tuottaa tuloja ja toivottavasti maksaa itsensä takaisin. Aivan kuten lainakin.

Laina versus sijoittaminen

Lainan plussat:

 • Lainavelka on joustava, ja ehdot voidaan määrittää vastaamaan kuluttajan tilannetta ja tarpeita

 • Velalla ei ole pysyvää vaikutusta sen jälkeen, kun se on kokonaisuudessaan maksettu takaisin

 • Helpompi hallinnoida

 • Lainaa voidaan tarjota alhaisemmalla korolla, jos sinulla on hyvät luottotiedot

Lainan miinuspuolet:

 • Lainat ovat velvoitteita, jotka on maksettava takaisin taloudellisesta tilanteesta riippumatta

 • Lainasopimuksiin voidaan asettaa tiettyjä rajoituksia ja niihin voidaan vaatia omaisuuserien asettamista vakuudeksi tai henkilötakaajia

 • Jos lainalla on henkilökohtainen takaus, takaaja voi joutua kärsimään henkilökohtaisia tappioita, jos lainan takaisinmaksu laiminlyödään

 • Ottaessasi vakuudellisen lainan, luovut vakuutesi, kuten auton tai asunnon osittaisesta omistusoikeudesta

Sijoittamisen hyödyt:

 • Sinulla ei ole sitovaa velvoitetta maksaa osinkoja

 • Saat rahasi nopeasti käyttöön

 • Voit pysyä inflaation edellä (verrattuna lainaan liittyviin korkoihin)

Sijoittamisen miinuspuolet:

 • Palautukset eivät ole taattuja

 • Oma pääoma maksaa enemmän kuin laina, koska sijoittajat ottavat suuremman riskin

 • Se vie aikaa ja sijoitusmarkkinat ovat epävakaat

Lainaehdot, joita kannattaa vertailuttaa

Lainatessa rahaa, haluat varmasti löytää sellaisen lainan, joka vastaa tarpeitasi mahdollisimman edullisesti. Tässä muutamia lainaehtoja, jotka sinun kannattaa tarkistaa ennen luottosopimuksen tekoa:

 • Korko ja todellinen vuosikorko

 • Vakuudet

 • Maksut

 • Laina-aika

 • Kuukausimaksu

 • Kokonaismäärä

Matchbanker voi auttaa kuluttajaa valitsemaan tilanteeseen sopivan lainan vertailuttamalla eri lainatuotteet sekä niitä tarjoavat luotettavat pankit sekä rahalaitokset. Ilman sitoutumispakkoa ja tietenkin veloituksetta.

Toimitus

Katso kaikki artikkelit tekijältä Toimitus